Stylowy, wytrzymały i bardzo wydajny - jaki laptop wybrać?

Gdy limit, jaki możemy wydać na laptopa przesuwa się do granicy nawet 10 000 złotych, słowo „kompromis” przestaje mieć znaczenie, gdyż możemy być pewni, że dostaniemy niemal wszystko, co może nam zaoferować producent. Oczywiście są i droższe modele, ale jeśli ktoś poszukuje mobilnego laptopa, który ma być zarówno wydajny, jak i stylowy oraz wytrzymały, znajdzie naprawdę ciekawe propozycje.

W cenie nawet 10 000 złotych możemy szukać topowych urządzeń biznesowych o kompaktowych rozmiarach, ale niestety miniaturyzacja jest kosztowna, dlatego też sporą część tej kwoty musimy przeznaczyć na fakt, że kupowany sprzęt jest niewielki. Za porównywalną kwotę dostaniemy o wiele wydajniejszy sprzęt o dużych gabarytach, ale jeśli ktoś często podróżuje i naprawdę nie może sobie pozwolić na urządzenie z ekranem o przekątnej 15,6 cali, musi pogodzić się z pewnymi ustępstwami, jeśli chodzi o podzespoły bazowe.

Pamiętajmy również, że rynek urządzeń biznesowych rządzi się swoimi prawami, przez co urządzenia o tych samych parametrach, co „zwykłe” wersje, są sporo droższe. Gdy połączymy to z kompaktowymi wymiarami i mocnymi podzespołami, końcowa cena może przyprawić o zawrót głowy większość użytkowników.

Przykładem takiego laptopa jest model Lenovo ThinkPad X1 Carbon. To bardzo wytrzymały model z najwyższej półki, do wykonania którego wykorzystano włókno węglowe. Ponadto obudowa jest odporna na warunki atmosferyczne, upadki, wilgoć, pył etc. Sercem laptopa jest bardzo wydajny procesor Intel Core i7 szóstej generacji (Skylake) o oznaczeniu 6600U i taktowaniu na poziomie 3,4 GHz. Wspomaga go 8 GB pamięci operacyjnej RAM. Na wysoką wydajność ma również wpływ bardzo szybki dysk twardy SSD z interfejsem M.2.

Za obraz odpowiada zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 520 oraz matowa matryca LED IPS o przekątnej 14,1 cala i rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Producent zastosował między innymi czytnik kart pamięci, złącze stacji dokującej, Mini Display Port oraz trzy porty USB 3.0. Jest także słynny Trackpoint oraz czytnik linii papilarnych. Całość prezentuje się bardzo stylowo i elegancko.

Oczywiście również w tej cenie znajdziemy alternatywę. Co ciekawe, nie musimy daleko szukać, gdyż godnym uwagi konkurentem jest model Lenovo ThinkPad X1 Yoga. W tym przypadku zamiast pancernej obudowy zastosowano funkcje zmieniające laptop w tablet tj. obracany ekran oraz możliwość sterowania wszystkimi funkcjami za pomocą dotyku. Sercem jest procesor Intel Core i5 szóstej generacji (Skylake) o oznaczeniu 6300U i taktowaniu rdzeni na poziomie 3 GHz. Oprócz tego za wydajność odpowiada 8 GB pamięci operacyjnej RAM oraz szybki dysk SSD z interfejsem M.2 o pojemności 256 GB.

Obraz generowany jest przez układ zintegrowany Intel HD Graphics 520 i wyświetlany na dotykowej matrycy o przekątnej 14 cali i rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Ponadto większość dodatków podobnych, co w modelu wyżej. Mamy między innymi trzy porty USB 3.0, czytnik linii papilarnych czy też modem 3G. Całość waży około 1,2 kilograma i jest w stanie wytrzymać na jednym ładowaniu nawet 11 godzin.