Ścinanie drzew – zasady usuwania drzewa z ogrodu

piła łańcuchowa

Prace porządkowe w ogrodzie to nie tylko grabienie liści czy też plewienie rabat. Czasem zmuszeni jesteśmy do wycięcia drzewa. To konieczność, jeśli chcemy zadbać o ładny wygląd posesji, a także o bezpieczeństwo przebywających na niej osób. Przy tego typu pracach należy działać z rozwagą. Jaki sprzęt wybrać i jakimi zasadami się kierować, aby bez uszczerbku na zdrowiu usunąć drzewa?

Piła łańcuchowa – podstawowym narzędziem

Drzewa, które rosną prosto, mają kilka metrów wysokości, a ich obwód sięga do 50 cm nie powinny nam przysporzyć kłopotów podczas wycinki. Nie oznacza to jednak, że nie obowiązują nas żadne zasady bezpieczeństwa. Nawet przy mało okazałych drzewach powinniśmy założyć odzież ochronną, na którą składają się rękawice, okulary, buty, słuchawki i spodnie. Niezbędny będzie również kask ochraniający nie tylko głowę, ale także i twarz.

Przydatna będzie także osoba do pomocy. Nie tylko po to, aby odpowiednio przygotować przestrzeń, na którą spadnie drzewo, ale przede wszystkim po to, by w trakcie cięcia monitorować, czy drzewo przechyla się w wyznaczonym przez nas kierunku.

Więcej problemów przysporzyć może nam wycięcie drzewa, które rośnie blisko budynków czy też linii energetycznej, jest wysokie lub ma obwód większy niż 50 cm. Jeśli nie mamy doświadczenia w tym względzie, warto zadanie to zlecić profesjonalistom. Będzie to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Jeśli jednak zdecydujemy się samodzielnie wyciąć drzewo, warto zrobić to w momencie, gdy znajduje się ono w okresie spoczynku, czyli od jesieni do wiosny. Wówczas zawiera ono mniej soków, dzięki czemu jest lżejsze. Łatwiej zatem ukierunkować jego spadanie w miejsce, które wyznaczyliśmy. Mniej pracochłonne jest także uprzątnięcie klocków i gałęzi.

Powodzenie zabiegu zależy nie tylko od naszego doświadczenia i odpowiedniego przygotowania, ale również rodzaju sprzętu, jaki użyjemy podczas wycinki. Wybierając piłę łańcuchową spalinową, powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry jak:

- moc – im większa moc silnika, tym większe drzewa będziemy mogli ścinać. Do drobnych prac sprawdzą się piły o mocy do 2,5 KM. Jeśli potrzebujemy sprzętu, który poradzi sobie ze średnimi okazami, szukajmy modeli o mocy w przedziale od 2,5 do 5 KM.

- długość prowadnicy – im dłuższa prowadnica, tym grubszo drzewa zetniemy. Na rynku dostępne są piły o wymiarach prowadnic od 30 do nawet 100 cm.

- pojemność silnika – przekłada się ona bezpośrednio na moc silnika oraz jego wydajność. Im jest ona większa, tym cięższe prace możemy wykonywać piłą.

- waga – piły przeznaczone do mało zaawansowanych prac to najlżejsze urządzenia – ważące nawet poniżej 4 kg. Z kolei, sprzęt służący do ścinania dużych drzew może ważyć nawet powyżej 5 kg. Zdarzają się także urządzenia cięższe. Ich waga przekracza 10 kg.

- generowany hałas – piły łańcuchowe zazwyczaj generują hałas powyżej 110 dB. Dlatego jeśli chcemy zadbać o narząd słuchu, warto zakupić słuchawki ochronne.

- opcje dodatkowe – dzięki dodatkowym funkcjom praca z urządzeniem będzie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. System oczyszczania spalin, ułatwienia rozruchu, funkcja tłumienia drgań czy też hamulec bezpieczeństwa to tylko niektóre z dostępnych opcji, w jakie wyposażone są nowoczesne piły łańcuchowe.

Piła spalinowa jest przydatna zwłaszcza do realizacji cięższych prac. Jeśli szukamy urządzenia, które sprosta mało wymagającym pracom, powinniśmy postawić na piłę elektryczną. Jest ona lżejsza i tańsza. Generuje również mniej hałasu.

Jakie nożyce do żywopłotu?

Do przycinania niewielkich gałązek możemy użyć nożyc do żywopłotu, zwłaszcza jeśli model, który kupiliśmy jest wyposażony w wysięgnik. Dzięki temu łatwiej będzie nam dotrzeć do pędów drzew położonych wyżej i nadać roślinom odpowiedni kształt. Nożyce sprawdzą się zatem najlepiej w pracach pielęgnacyjnych. Czasem jednak możemy nimi przyciąć gałęzie, które przeszkadzają, o ile są one cienkie.

Wybierając nożyce do żywopłotu, trzeba zwrócić uwagę na to, aby były one dobrze naostrzone. W przeciwnym razie jedynie pokaleczą rośliny, a my będziemy musieli zadbać o odpowiednie zabezpieczenie ran, na przykład za pomocą specjalistycznej maści.

Materiał partnera zewnętrznego